המרקטפלייס הישראלי לשיווק ברשת
כל המומחים להקמת אתרים, מדיה חברתית, קידום אתרים ותוכן
מסחר אלקטרוני לעסק הקטן - מה זה ווקומרס (WooCommerce)?
יכול להיות שאתם עסק וותיק וממותג עם שורה של מוצרים שאתם מייצרים בבית מלאכה בן כמה דורות בגליל. יכול להיות שאתם יוצאי צבא צעירים ומלאי מרץ שרוצים לבדוק אם יש אמת במושג "הכנסה פאסיבית" (הממ... לא!) ומתכוונים לעשות דרופשיפינג תוך כדי דילוג מאשרם לאשרם בהודו. כך או כך, הדבר הבסיסי ביותר שתצטרכו הוא אתר אינטרנט אליו יגיעו הקונים הפוטנציאליים שלכם שיאפשר חוויה של קניה ברשת, על כל המשתמש מכך. החיפוש הראשוני שלכם בגוגל יעלה את השם המוזר ווקומרס (WooCommerce) בכמעט כל התוצאות הראשונות ומהר מאוד תתוודעו לדמות של נינג'ה קטנה וחמודה. זה לא במקרה. ווקומרס היא הפלטפורמה הפופולארית ביותר באינטרנט למסחר אלקטרוני והיא משמשת מאות אלפיי עסקים קטנים ובינוניים כמו גם ענקיות דוגמת ניו-באלאנס ומייקרוסופט.
אז מה זה בעצם ווקומרס? ווקומרס הוא תוסף חינמי של וורדפרס מבית היוצר של אוטומטיק (Automattic), החברה האם של וורדפרס עצמה, שמאפשר ניהול מסחר אלקטרוני באתר. ווקומרס מספקת את ליבת הפעילות של חנות מסחר אלקטרוני והגרסה החינמית שלה תספק את כל הצרכים של כמעט כל עסק קטן. ניתן למכור דרך ווקומרס כל סוג של מוצר או שירות, אם זה מוצר פיזי או מוצר להורדה. להציג את הדברים בצורה אסתטית שניתנת לשינוי מוחלט בהתאם לשפה הוויזואלית של המותג. ווקומרס מספקת ניווט וחיפוש נוח במערכת עם ריבוי קטגוריות ותת-קטגוריות. היא נותנת עגלת קניות וירטואלית ומאפשרת ביצוע תשלום בכמעט כל אופן שמתקיים בשוק - מקוון ולא מקוון. בנוסף לכך ווקומרס יודעת לנהל מלאים ותספק התראות לרוב כאשר המלאים ירדו מתחת לסף שיקבע. היא תשלוט על כל מערך השילוח לכל מקום על פני הגלובוס על עלויותיו השונות. אם כל זה לא מספיק אז תוספים בתשלום יאפשרו לווקומרס לנהל מערכת הזמנת מקומות (Booking) או יאפשרו ניהול חברות באתר בתשלום (Membership) ועוד רבים אחרים כיד הדמיון הטובה והיצירתיות העסקית שלכם. אם אתם מסוגלים לחשוב על צורך כלשהו שנוגע למסחר אלקטרוני סביר להניח שאיזשהו מתכנת בעולם כבר כתב לו תוסף שמשתלב היטב עם ווקומרס.
לעסק קטן שמעוניין לנהל פעילות של מסחר אלקטרוני יש מספר אפשרויות להקים לעצמו אתר מסחר אלקטרוני ברשת. ווקומרס היא הדומיננטית שבהן אבל נזכיר את שתי המתחרות הבולטות שלה: שופיפיי (Shopify.com) הפופולארית ו-Wix הישראלית ( שהולכת ראש בראש עם וורדפרס בהרבה תחומים ). צריך לומר את האמת. בניגוד לשתי המתחרות שהזכרנו, אם אתם עסק קטן שלא מגיע מתחום התוכנה, אנחנו מסופקים אם תצליחו להתקין ולהפעיל ווקומרס בעצמכם. כנראה שתצטרכו להתקשר עם חברה לבניית אתרים שתספק לכם את השירות הזה. כך שההקמה של אתר מסחר אלקטרוני מבוסס ווקומרס כרוכה בעלות שהיא משמעותית גבוהה יותר מאשר בפתרונות פופולאריים אחרים.
במאמר כאן נדבר על מה הגרסה החינמית של ווקומרס נותנת לעסק הקטן. אם אתם שוקלים פעילות של מסחר אלקטרוני תוכלו ללמוד מהמאמר מה ווקומרס יודעת לעשות ולהעריך את ההתאמה שלה לצרכים שלכם.
תכונות ווקומרס
פתרון מוצלח של מסחר אלקטרוני צריך לכלול את מרבית התכונות שאנחנו מכירים מהניסיון שלנו כצרכנים ברשת. נפרט את המרכזיים שבהם:
 • אפשרויות ניווט וחיפוש באתר
 • ניהול מלאי
 • עגלת קניות
 • קופה
 • גמישות מסחרית (מבצעים, הנחות, קופונים וכד')
 • ניהול אפשרויות משלוח
 • התאמה למדינות שונות וחישוב מיסים שונים
 • ניהול משתמשים
 • שימור קשרי לקוחות (שליחת דואר אלקטרוני, קישור למדיה חברתית וכד')
 • דוחות
 • אפשרויות שיווקיות שונות כולל קידום אתרים
ווקומרס מספקת את כל הנ"ל והרבה יותר מכך. בחלק מהסעיפים ווקומרס מצטיינת. נרחיב על חלק מהנקודות להלן.
תצוגה
ווקומרס נותנת ממשק משתמש מעולה. לא פחות. קטגוריות ותת קטגוריות לרוב, מוצרים עד אינסוף ואפשרויות ניווט וחיפוש שונות ויעילות. בעניין התאמת התצוגה לצרכי העסק – בווקומרס הלכו את כל הדרך ואפשרו לשנות את התצוגה של החנות באתר בכל דרך אפשרית. אפילו היינו אומרים – קצת הגזימו. יש אפשרות לשלוט על התצוגה של כמעט כל אלמנט, לקבוע גדלים, גופנים, צבעים וכד'. מה שמבטיח שבמאמץ עיצובי קטן החנות שלכם תיראה ייחודית לחלוטין בנוף החנויות האלקטרוניות ברשת ותדבר את השפה העיצובית של המותג שלכם. בסעיף הזה אין לווקומרס מתחרים. אף פתרון מסחר אלקטרוני (out of the box) אחר לא מתקרב לתת את מה שווקומרס מאפשרת מבחינה וויזואלית. מיותר לציין שהתצוגה מותאמת למובייל באופן חלק ובלי תקלות.
סוגי מוצרים
ווקומרס מאפשרת למכור גם מוצרים שאינם פיזיים, ז"א מוצרים וירטואליים. הכוונה היא למוצרים כגון שירים להשמעה, תמונות, סרטים, מסמכים, תוכנות וכדומה. זה אולי נשמע טריוויאלי אבל מתברר שזה ממש לא כך. מכירת מוצרים להורדה מחייבת התייחסות מיוחדת. הפתרונות המתחרים לווקומרס לא תמיד מאפשרים באופן מידי את תכונה הזאת ובחלקם הפתרונות שהם מציעים לא תמיד שלמים או "טבעיים". כאמור, ווקומרס מתוכננת לפעול היטב גם במקרה של מכירת מוצרים דיגיטליים.
מחיר
כמו הרוב המוחלט של התוספים לוורדפרס גם ווקומרס בבסיסו הוא תוסף חינמי. אם אתם עסק קטן שרוצה למכור את המוצרים שלו ברשת סביר להניח שווקומרס החינמי עונה על כל הצרכים שלכם ויותר. עם זאת, הרבה פעמים מתעורר הצורך "להתפנק" באחד מתוספי הלוויין של ווקומרס או בתכונות המתקדמות שלו שכרוכות בתשלום. כאמור בפתיחה, יש לקחת בחשבון שהקמת אתר בטכנולוגיית ווקומרס כנראה תצריך אתכם להתקשר עם סטודיו לבניית אתרים. כך שבסופו של דבר עלות ההקמה תהיה לא מבוטלת.
צמיחה
הפתרון של ווקומרס מותאם לכל גודל של חברה בכל היקף מסחר. ווקומרס לא מוגבל בשום היבט: לא במספר המוצרים, לא בחלוקתם לקטגוריות ותתי-קטגוריות, לא בניהול המלאים, לא במספר הלקוחות, לא בהיקף ההזמנות וכו'. אתם יכולים להיות עסק זעיר ולפרוח ולשגשג עד שתתבססו כמעצמת מסחר אלקטרוני ואת כל הדרך הזאת לעשות עם אותו אתר בסיסי. תוכלו להוסיף ולגרוע מוצרים בקלות רבה ולבצע שינויים מפליגים באופן שבו החנות פועלת מבחינה מסחרית. גם בהיבט הזה ווקומרס מובילה את השוק ומתבלטת מעל המתחרות שלה.
אפשרויות תשלום
ווקומרס מספקת אפשרויות תשלום גלובאליות רבות. אתם יכולים לאפשר ללקוחת שלכם לשלם בכל האמצעים המקוונים המקובלים, כרטיסיי אשראי, פייפאל (Paypal) וכדומה וכן לאפשר תשלום שאיננו מקוון, למשל במזומן בעת קבלת המשלוח. אם אתם מתעתדים לפעול במדינות זרות ווקומרס נותנת לכם את מירב הגמישות.
דוחות
לווקומרס מערכת דוחות ביצוע מתוחכמת ורחבה. תוכלו לראות את מצב החנות שלכם ואת הביצועים השונים בצורה גראפית ובחיתוכים שונים ומשונים. אנחנו מסתכנים ומהמרים שרוב רובם של העסקים הקטנים לא יצטרכו לדוחות מעבר למה שמסופק באופן בסיסי במערכת. במידה ויידרשו לכם דוחות מיוחדים ווקומרס מאפשרת לייצא את כל המידע לקבצים כך שתוכלו לעבד אותו בכלים חיצוניים.
מבצעים וקופונים
לווקומרס מערכת קופונים מתוחכמת שמספקת את כל האפשרויות הבסיסיות שאנחנו מכירים, למשל, לתת הנחה על מוצר בהקשה של קוד קופון. אבל גם דברים מתוחכמים יותר כמו לאפשר קופון רק מקניה בסכום מסוים, למשתמשים ממדינה מסוימת, להגביל כפל קופונים ועוד. כמובן, ווקומרס מאפשרת מבצעי מכירות כיד הדמיון הטובה עליכם, מועדוני לקוחות וכו'.
קידום האתר ותחזוקתו
בנושאי קידום אתרים ותחזוקת המערכת הרחבנו בשני סעיפים נפרדים שכן מדובר בפונקציונאליות שיש לה משמעויות רחבות, הן מבחינת הצלחת הפעילות של האתר והן מבחינת עלויות שוטפות.
קידום אתר
התוסף ווקומורס, כמו כל המערכת של וורדפרס, פותח עם רקע חזק בכל הנושא של קידום אתרים. לחנות מסחר אלקטרוני יש מבנה שמבחינה אינהרנטית מנועי חיפוש לא אוהבים. ישנן נקודות שונות שמנועי חיפוש כושלים בהן אבל בעיקר מדובר בכל הנוגע לתוכן משוכפל. נסביר. כשמנוע החיפוש של גוגל (והדברים נכונים גם לבינג ויאהו) נתקל בדפים שמכילים את אותו התוכן (שינויים קלים לא נחשבים) הוא מתייחס לזה כאל ניסיון לבצע מניפולציה על התוצאות שלו, מגדיר זאת כתוכן משוכפל ו"מעניש" את האתר בהורדת דירוג שפעמים רבות קשה להתאושש ממנה. מה לעשות שבאתרי מסחר אלקטרוני יש דפים רבים שעלולים להיראות משוכפלים למרות שהם תמימים לחלוטין – למשל אותו מוצר בצבעים שונים. בווקומרס ידעו לתת לכך מענה כבר ברמת הקוד. אפשר לומר שווקומרס מותאם באופן כמעט מושלם לכל הנושא של קידום אתרים. סוכנויות לקידום אתרים אוהבות מאוד לעבוד עם אתרים שמבוססים על ווקומרס. זה חוסך להם הרבה עבודה, קל להם להביא תוצאות טובות וזה משתלב טוב עם תוספים אחרים לקידום האתר שיש בוורדפרס לרוב. כשלוקחים בחשבון שהסוכנויות לקידום אתרים הרבה פעמים גם נותנות שירות של ייעוץ לעסקים ובניית אתרים - אפשר להבין איך התעשייה הזו מזינה את עצמה וזה מסביר חלק גדול מהפופולאריות של ווקומרס ברשת.
תחזוקה
ווקומרס הוא תוסף קוד פתוח סופר-פופולארי שבנוי על הפלטפורמה האולטרה-פופולארית – וורדפרס – שהיא בעצמה קוד פתוח. מה שמבטיח שהרבה עיניים עוברות על הקוד הזה ומנסות לחפש בו תקלות וחורי אבטחה. חלק מהעיניים הן של מפתחים לגיטימיים שמחפשים לשנות את המוצר לצרכיהם הספציפיים ולשפר אותו אבל חלק מהעיניים שייכות לגורמים פליליים או טרוריסטים וגם סתם ילדים משועממים עם רעיונות יצירתיים איך להעביר את שנות מרד הנעורים. לכן אתם יכולים לצפות לעדכוני תוכנה תכופים, גם לווקומרס וכמובן גם לוורדפרס עצמה. הרבה פעמים זאת תגובת שרשרת שמתחילה כאשר יש עדכון לוורדפרס שלאחריו בדרך כלל צריך לעדכן את ווקומרס ואז את כל התוספים השונים שהותקנו כדי לתמוך בה (קידום האתר וכו'). זה לא נוח ובלא מעט מקרים מצריך גם תקופה לא נעימה של ייצוב המערכת. כמו תמיד, אפשר להתעלם מהעדכונים הללו ולא לבצע אותם אבל אז האתר שלכם חשוף לתקלות מתקלות שונות ובעיקר לבעיות האבטחה שהעדכונים הללו באו לחסום. אף אחד לא רוצה שהאקרים יטיילו לו בשרת וירגישו שם בבית או שמתחרים ינסו לגנוב לו את רשימת הלקוחות. גם החברים מהחיזבאללה ומאיראן לפעמים חשים צורך להזכיר לישראלים שהם כועסים מאוד שגנבנו מהם את המתכון של החומוס. בקיצור, כדאי מאוד שהעדכונים יבוצעו במועדם. המשמעות של הסעיף הזה מבחינתכם כעסק קטן היא שאתם צריכים להישאר בקשר רציף עם החברה שפיתחה לכם את האתר, או חברת תכנה אחרת, לדאוג לעדכונים ותחזוקה ומן הסתם גם לשלם בעבור השירות הזה.
לסיכום
ווקומרס היא פתרון המסחר האלקטרוני הנפוץ ביותר כיום ברשת והימור בטוח אם אתם עסק קטן עם חלומות גדולים. ווקומרס תוכנן לשרת כל גודל של עסק, מעסק קטן ועד עסק ענק. מובטח לכם שכאשר העסק הקטן שלכם יתרומם ויצמח אתם תוכלו להתרכז בפעילות המסחרית ולא תצטרכו לדאוג שמערכת המחשב לא תעמוד בעומס. עם זאת, לווקומרס יש משמעויות תפעוליות וכספיות שכדאי להיות מודעים להם וכדאי להיות מודעים לחלופות האפשריות. לפעמים לא צריך "להרוג" זבוב עם תותח.
סביר להניח שאם אין לכם את הידע כיצד להקים אתר בעצמכם תגיעו בסופו של דבר לסטודיו לבניית אתרים בכדי שיבצע את הדברים עבורכם. סיכוי טוב שהם יציעו לכם את הפתרון של ווקומרס. אנחנו ממליצים ללמוד היטב את הנושא לפני שתגיעו אליהם. אתם צריכים להבין מה זה מסחר אלקטרוני, מהם הפתרונות של וויקס ושל שופיפיי, מה יכולה לספק לכם המערכת של ווקומרס ובעיקר מהם הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלכם. לפני שיהיה לכם מושג טוב אודות ארבעת הנושאים הללו לא תוכלו לקבל החלטה מושכלת באשר לאופן הפעולה המיטבי עבור העסק שלכם.
רוצים מאמרים נוספים? השאירו כתובת דוא"ל ונשלח לכם מייל עם קישור בכל פעם שמאמר חדש מתפרסם.
אנחנו גם שונאים ספאם. לא נשלח יותר מאימייל אחד בשבוע.
המאמר נכתב על ידיי מערכת האתר קארדו. האתר cardo.co.il הינו זירת מסחר (Marketplace) המובילה את תחום השיווק הדיגיטלי בישראל. אנשי דיגיטל בכל התחומים מוזמנים להירשם באתר biz.cardo.co.il כספקי שירות בתחום.
מצאתם שגיאה במאמר? חושבים שיש לכם מה להוסיף? רוצים לפרסם אצלנו מאמר? כתבו לנו. קרדיט מובטח!
מקצועני פיתוח אתרים במאגר קארדו...
לאוס מדיה ואינטראקטיב
שרית אידלזון
קידום פלוס
ריפלקס מדיה
רוצים לבנות אתר בית לעסק הקטן שלכם? רוצים לעדכן אתר קיים?
האתר קארדו מאפשר לכם להגיע לעשרות מפתחי אתרים בוורדפרס, Wix ובפלטפורמות אחרות בלי לעשות טלפון אחד ובלי כל התחייבות. ספרו מעט על העסק שלכם. מפתחי האתרים שרשומים אצלנו יקבלו את הפניה שלכם ויחזרו אליכם עם פרטים אודות הפתרונות שהם מציעים והצעות מחיר. לכם נותר רק לקרוא את ההצעות שלהם, ללמוד מהן האפשרויות שעומדות בפניכם, להתרשם מהיכולות שלהם, וכמובן - לבחור ולהצליח.
קראו כאן איך קארדו עובד >>