המרקטפלייס הישראלי לשיווק ברשת
כל המומחים להקמת אתרים, מדיה חברתית, קידום אתרים ותוכן
שופיפיי (Shopify) – מאמר היכרות עם אחת האפשרויות הקלות והמומלצות להקמת חנות מקוונת ברשת
כמו הרבה סיפורי סינדרלה ברשת גם שופיפיי נולדה מתוך צורך אישי של היזמים. לפני כעשור חבורה של אנשי סנואו-בורד חיפשה דרך למכור ברשת מוצרים וגאדג'טים לחובבי סנואו-בורד כמותם. הם גילו שאין ברשת כלים טובים דיים כדי למכור בדרך שהם רצו. הם לא התעצלו, שינסו מותניים והתחילו לעבוד. חודשיים לאחר מכן הציג טוביאס לוטקה (Tobias Lütke), האיש הטכני שבהם וכעת מנכ"ל החברה, אתר למכירה של מוצרי סנואו-בורד למשוגעים לתחביב. אותו אתר צנוע יהפוך ברבות הימים לפלטפורמה שידועה בשם שופיפיי ואשר משרתת מאות אלפיי עסקים שמוכרים באמצעותה מיליונים רבים של מוצרים ברשת.
ישנן שלוש פלטפורמות פופולאריות בישראל שמאפשרות לעסקים קטנים (וגם גדולים) להקים לעצמם אתר. הראשונה, וויקס (Wix.com) הישראלית, שכיוונה מראש לעסקים הקטנים והתמקדה בפלטפורמה להקמת אתרים תדמיתיים. השנייה, וורדפרס (WordPress) הוותיקה, שהחלה כפלטפורמה להקמת בלוגים אבל התפתחה להיות כלי חזק להקמת אתרים. [אפשר לקרוא כאן השוואה שערכנו בין וויקס לוורדפרס] . השלישית היא שופיפיי. גם שופיפיי היא פלטפורמה להקמת אתרים, אולם שופיפיי התמקדה בהקמת אתרים שמיועדים לשמש כחנויות מקוונות. שופיפיי נותנת את כל הפונקציונאליות שעסק קטן (וגם בינוני) צריך בשביל למכור ברשת. החל מארגון הפריטים למכירה, דרך עיצוב מראה האתר ועד לשלב הסופי של המכירה והסליקה. שופיפיי מאפשרת לקנפג את הכול בלחיצות על עכבר המחשב מבלי להצטרך לכתיבת שורת קוד אחת. גם בוויקס וגם בוורדפרס ניתן להקים חנות מקוונת אולם בשניהם הדברים אינם כה טבעיים כמו בשופיפיי.
שופיפיי הוא אתר אינטרנט שמאפשר לכל עסק להקים לעצמו חנות מקוונת ברשת. כאמור, לא נדרש כל ידע טכני ובוודאי שלא נדרש ידע בתכנות. בעלי עסקים קטנים יגלו שעם מספיק אומץ להתנסות הם מסוגלים להרים אתר שהוא חנות מקוונת ברמה מקצועית בכוחות עצמם בלבד. אם בעולם האמיתי יש לכם חנות תכשיטים, חנות מוצרי אמנות, חנות צעצועים, חנות שעונים, חנות למוצרי ספורט... כל דבר למעשה, אתם יכולים להקים חנות וירטואלית מקבילה דיי בקלות ובעלות כמעט זניחה. אם אין לכם חנות ואתם רוצים לפעול במודל אחר, למשל דרופשיפינג (Dropshipping) שופיפיי אידאלית גם לזה. אם אתם מוכרים מוצרים וירטואליים להורדה כגון תמונות, ספרים אלקטרונים, שירים, סרטים וכדומה – שופיפיי מאפשרת לכם את כל הפונקציונאליות שמקובלת ברשת. שופיפיי בהחלט מתאימה לעסק שרוצה להגיע לקהל בישראל, אבל היא אולי מתאימה יותר אם אתם חולמים לפרוץ את גבולות הארץ ולמכור בחו"ל. שופיפיי תוכננה על מנת למכור בכל העולם. הדבר בא לידיי ביטוי באחד האלמנטים החשובים של כל חנות מקוונת – שלב המכירה ואפשרויות התשלום. שופיפיי אפשרה את הגמישות המרבית, כולל קבלת מזומנים.
במאמר כאן נדבר על מספר תכונות מרכזיות של שופיפיי. במיוחד אלו שמעניינות עסקים קטנים שרוצים למכור ברשת ומחפשים את הפלטפורמה המתאימה ביותר לצרכים שלהם. צריך לציין שהמאמר כאן מתרכז בעסקים הקטנים אבל שופיפיי מאפשרת לכל גודל של עסק לפעול דרכה, כולל עסקים עם אלפיי מוצרים ועשרות אלפיי מכירות בחודש. כך שצריך לצאת מנקודת הנחה שאם אתם עסק קטן אבל עם שאיפות גדולות שופיפיי תאפשר לכם לצמוח באופן מדורג בלי כאבי גדילה בצד הטכני.
תכונות מערכת המסחר שופיפיי
קלות פיתוח
גם וויקס וגם וורדפרס מתיימרות לאפשר לאנשים ללא רקע בתכנות ובלי הבנה בטכנולוגיות אינטרנט להקים לעצמם אתרים. צריך להודות על האמת, בוויקס המטרה הזו הושגה במלואה. בוורדפרס, על שלל יתרונותיה, קשה להאמין שאנשים חסרי ידע יצליחו להקים אתר בלי עזרה של איש מקצוע. שופיפיי נמצאת אי שם באמצע. זה בהחלט אפשרי להקים אתר בשופיפיי בלי כל רקע טכנולוגי, אבל זה לא יהיה קל מאוד. אולם מרגע שהחנות הוקמה ולאחר הדרכה קצרה תפעול החנות בהחלט יכולה להתבצע בקלות גם על ידיי אנשים שאינם טכנולוגיים. כך שהקמת האתר נתונה לשיקול דעתכם כעסק קטן. אתם יכולים לנסות לפתח בעצמכם, מחכה לכם עקומת לימוד מאוד לא תלולה. אתם יכולים גם להיעזר בשירותים של מקצוענים שבסבירות טובה עלותם תהיה מאוד אפשרית. כאמור, לאחר שלב ההקמה - התפעול של האתר באופן עצמאי הוא לחלוטין אפשרי.
עיצוב גראפי
שופיפיי מספקת תבניות מוכנות חינמיות רבות לבניית חנות מקוונת. כולן מעוצבות ברמה מעולה וכמובן פועלות באופן מושלם גם במובייל. בנוסף ישנן תבניות שניתנות לרכישה בשופיפיי עצמה וגם ממקורות חיצוניים. חשוב לציין שגם לאחר שבחרנו תבנית תמיד ניתן לשנות לתבנית אחרת והמעבר צפוי להיות דיי חלק. לכן, אם אתם רק מתנסים במערכת אנחנו תמיד ממליצים להתחיל עם תבנית חינמית.
ברגע שבוחרים תבנית כלשהי נפתחת האפשרות לערוך אותה בצורה מאוד נוחה עם מגוון רחב מאוד של אפשרויות. מי שמכיר את וויקס ואת מנגנון העריכה בסגנון גרור-ושחרר (drag-n-drop) שלה עשוי להתגעגע מעט. שופיפיי לא מספקת מנגנון כל כך אינטואיטיבי. אבל מהר מאוד מגלים שגם מנגנון העריכה של שופיפיי פותח עם חשיבה על משתמשים שהם לא בהכרח אנשי תוכנה. זה מאוד כיף לשחק עם הדברים ולהחליט איך רוצים שהחנות תיראה. אפשר לעשות המון: לשנות את תמונות ברירות המחדל, להחליט אילו חלקים בדף יופיעו ואילו למחוק, להוסיף ולהוריד פונקציונאליות מקובלת – למשל, להסיר או להוסיף את האפשרות לעשות זום-זכוכית-מגדלת על תמונות המוצרים וכדומה, להוסיף כפתורים שיבצעו פעולות שונות ועוד רבות. גם אם אתם לא אנשים טכניים, אם החלטתם לא לקחת עזרה מקצועית ולפתח את האתר בעצמכם - לאחר התנסות בת מספר שעות תוכלו להרגיש מאוד בנוח לשנות ולעצב דברים באתר שלכם. כדאי, כמובן, שיהיה לכם מושג ברור מה המשתמשים שלכם יצפו לראות אצלכם בחנות, למה משתמשים מצפים באופן כללי בחנות מקוונת ומה משתמשים מצפים מאתר אינטרנט בכלל.
צריך להיות מודעים לכך שאם אתם מתכננים אתר בעברית כמעט כל תבנית שתבחרו תצטרך לעבור "גיור". ז"א התאמה של כל מה שנדרש כדי שיוצג מימין לשמאל. תרגום של כל הודעות המערכת לעברית, כולל המיילים וכו'. אבל בהחלט יש כמה וכמה תבניות שמוכנות כבר לכל הנושא של ימין לשמאל.
תחזוקה
הפלטפורמה שופיפיי היא, בסופו של דבר, אתר ברשת שמספק שירותים. ככזה לא נדרשת כל התקנה או הבנה בטכנולוגיות אינטרנט או טכנולוגיות אחרות. זה גם אומר שאין כל תחזוקה טכנית. למי שתחזק אתר בעבר לא צריך לספר כמה אחריות ו"כאב ראש" זה לעדכן אתר באופן שוטף נגד פרצות אבטחה. בשופיפיי המערכת עושה את הדברים האלו עבורכם בצורה שקופה.
עם זאת, חשוב להבין כי אתר שנבנה בפלטפורמה של שופיפיי נמצא בשרתים של שופיפיי ואין אפשרות להעביר אותו לאחסון בשום מקום אחר. משמעות הדבר היא שאם לא מתאים לכם הסידור עם שופיפיי ואתם רוצים להתנתק מהם אתם לא יכולים לקחת אתכם את האתר שהקמתם ולהפעיל אותו תחת שרתים אחרים. מובן מאליו שתוכלו לקחת את הקניין הרוחני ששייך לכם, העיצוב הגראפי, מאמרי קידום האתר, תמונות שרכשתם, שימושיות מיוחדת שהגדרתם וכו'. גם רשימות של לקוחות וכל מידע אחר שנצבר במהלך זמן הפעילות שלכם תחת שופיפיי תוכלו להוריד אליכם. אבל אם תחליטו להקים לעצמכם אתר חדש שלא תחת שופיפיי זה יהיה במידה רבה להתחיל את הכול מחדש. כולל הרבה ממה שהושקע בקידום האתר הישן במנועי חיפוש וברשתות החברתיות. לכן, צריך לקחת בחשבון שלהקמת אתר תחת שופיפיי יש יתרונות רבים אבל במובנים רבים זוהי חתונה קתולית.
עלויות
שופיפיי מאפשרת 14 ימי התנסות. לאחר מכן יש תשלום חודשי לאתר. ישנם שלושה מסלולים שניתן לבחור בהם. הזול ביותר כיום הוא 30$ לחודש והיקר ביותר הוא 300$ לחודש. כמובן, לכך יש להוסיף את העלויות פר-מכירה שמתווספות לתשלום מקוון. אם אתם משתמשים באופציה הנוחה ביותר לסליקה שהיא השופיפיי פיימנטס (Shopify Payments) תשלמו 2.9% מעלות המוצר וכן 30 סנט על כל מכירה. במסלול היקר העלות פר-מכירה יורדת ל-2.2% ו-30 סנט לכל מכירה. כמובן שככל שהמסלול יקר יותר כך מתאפשרת יותר פונקציונאליות. להתרשמותנו האפשרויות במסלול היקר רלוונטיות לעסקים בינוניים ומעלה ולא ממש חיוניות לעסקים קטנים. מובן מאליו שאתם יכולים להתחיל לפעול במסלול הזול ביותר וככל שתגדלו ותצליחו תוכלו לעבור למסלולים יקרים יותר.
ישנן עוד שתי אפשרויות לפעול בשופיפיי. האפשרות הראשונה היא שופיפיי לייט (Shopify Lite) שמאפשרת לעסקים לפעול בשופיפיי בתור חנות בפייסבוק, ז"א לא בצורת אתר אינטרנט, ועלותה היא 9$ בחודש. האפשרות השנייה נקראת שופיפיי פרו (Shopify Pro) והיא מיועדת עבור אתרים בהיקף עצום של אלפיי מוצרים ובעלי תעבורה רבה. אתרים שבתקופות מכירה כגון Black Friday או Cyber Monday צריכים לעבד אלפיי טרנזקציות ביום. אתרים מסוג זה מקבלים הצעת מחיר ישירה משופיפיי וכמובן זוכים לטיפול טכנולוגי, לשירות ותמיכה מועדפים.
קידום אתרים (SEO)
כל הנאמר בסעיף זה נוגע רק למה שידוע כקידום אתרים בתוך הדף (On-page SEO), כלומר כל מה שניתן וצריך לעשות בקוד ה-HTML של דפי האתר כדי שמנועי חיפוש ידעו להבין במה הוא עוסק ויוכלו לדרג אותו עבור הגולש שמבצע חיפושים דרכם. כמובן, ישנה הרבה עבודה שניתן לעשות מחוץ לאתר, אך זאת איננה רלוונטית למאמצים שנעשים בתוך האתר.
בשופיפיי שמו דגש רב על כל נושא קידום האתר. שופיפיי מאפשרים לבצע את כל הנדרש מבחינת קידום בתוך הדף. למשל לתת תגיות כותרת לדף, להוסיף תגיות META, לתת כותרות לתמונות, להכניס קישורים פנימיים וחיצוניים ועוד. בנוסף, כתובות הדפים הן באופן אוטומטי ידידותיות למנועי חיפוש (SEO-Friendly URLs) ובמקרה של חנות מקוונת מדובר בתכונה חשובה ביותר. סך הכול, מקדמי אתרים מקצועיים אוהבים לעבוד עם שופיפיי ולקדם אתרים שפותחו תחת פלטפורמה זו מכיוון שהיא מאפשרת להם כמעט את כל הגמישות הנדרשת לצרכיהם.
צריך להזכיר את הקשר בין שופיפיי לבין פייסבוק. המפתחים של שופיפיי ופייסבוק משתפים פעולה לא מעט. אחת התוצאות של שיתוף הפעולה הזה היא האפשרות להנגיש את המוצרים של החנות לרכישה ישירה מתוך פייסבוק. החנות תוצג תחת הטאב Shop בדף הפייסבוק של העסק שלכם וישנה אפשרות אפילו לרכישה ישירה בתוך פייסבוק עצמה. [אל תמהרו להפעיל את האפשרות הזאת לפני שתקראו על כך באתר של שופיפיי. אם כבר יש לכם חנות בפייסבוק הפעלה לא זהירה עלולה למחוק את המוצרים שכבר קיימים בחנות.]
אפשרויות תשלום
אחד מכאבי הראש הגדולים בהקמה של חנות מקוונת הוא נושא הסליקה. אם אתם ברי מזל ויש לכם אפשרות לפעול מארה"ב, קנדה, בריטניה, אירלנד, אוסטרליה, ניו-זילנד או סינגפור אתם יכולים להשתמש במנגנון הפנימי של שופיפיי שנקרא שופיפיי פיימנטס (Shopify Payments). ישנם יתרונות רבים לשימוש במנגנון זה. ראשית, הוא נתפס אמין בעיני לקוחות ממדינות דוברות אנגלית לפחות כמו פייפאל (PayPal). שנית, שימוש במנגנון זה מבטל את תשלום העמלות לשופיפיי שמתבצעות כחלק מעגלת הקניות של שופיפיי. משלמים רק את העמלות שכרוכות בסליקה. שלישית, ישנם שירותים נלווים שמסופקים בחינם, למשל שירותי מניעת הונאה (Anti-Fraud), שירותי ניהול מחלוקות עם הלקוחות (Chargeback and Dispute Management) ועוד. בכדי להפעיל את השופיפיי פיימנטס אין צורך בהרשמה נפרדת או בהתקנה כלשהי. כל מה שאתם צריכים הוא להכניס את פרטי חשבון הבנק שלכם. למרות שהסליקה מתבצעת דרך חברות חיצוניות שופיפיי עצמה ערבה לתשלומים שלכם. אם יש לכם אפשרות – זהו המנגנון לפעול דרכו בשופיפיי.
אם אתם מפעילים חנות מישראל המצב הוא אחר. יש להתקשר עם חברה שמספקת שירותי סליקה ומשמעות הדבר היא שכל תהליך הסליקה הוא חיצוני לאתר שלכם. זאת אומרת שהלקוחות שלכם עוברים לאתר של חברת הסליקה, שם מתבצעות כל פעולות הסליקה הנדרשות שלאחריהן הם מוחזרים לאתר שלכם בשופיפיי לסיום התהליך. זהו מהלך מקובל ברשת אבל תמיד "מועד לפורענות" במובן של נפילת העסקה. פעמים רבות הקונים יקבלו רגליים קרות בדיוק בשלב הזה, מחוץ לאתר שלכם, ואתם לא תוכלו להיות שם ולעודד אותם לרכישה. אבל, כאמור, אם אתם פועלים מישראל אין ממש אפשרות להימנע מהחיסרון הזה.
תמיד ישנה האפשרות לפעול דרך פייפאל (PayPal). ניתן גם לסלוק כרטיסי אשראי דרך פייפאל. הבעיה היא שאנשים רבים לא מודעים לאפשרות זו. לכן ברוב המקרים יהיה צורך להתחבר עם חברת סליקה ישראלית שעובדת עם אחת מהפיימנטס גייטווי (Payments Gateway) שמאושרות על ידיי שופיפיי. [רשימת החברות נמצאת כאן] . יש בהן את החברה הישראלית iCount שהיא חברה להפקת חשבוניות אינטרנטיות שמקושרת עם המערכת של שופיפיי שכל החברות שמספקות שירותי סליקה בארץ מכירות בה וכן את iCredit של ריווחית . ישנן בישראל חברות סליקה מקוונת רבות כגון PayPlus, EasyCard, טרנזילה ועוד. הן נבדלות אחת מן השנייה בפרמטרים שונים כגון גובה העמלה שהן גובות ורמת השירות שהן מספקות. מומלץ לערוך השוואה מקיפה בין החברות ולמצוא את המתאימה ביותר לצרכי העסק שלכם.
לסיכום
שופיפיי היא אחת מהאפשרויות הריאליות ביותר להקמה של חנות אינטרנטית עבור עסקים בכל גודל. במבט ראשון היא עשויה להיראות יקרה במעט מהחלופות הקיימות בשוק. אולם בדיקה מדוקדקת יכולה לגלות שהיא מאוד תחרותית. בהיבטים רבים יש לה יתרונות גדולים על מתחרותיה לצד חסרונות. היתרון המשמעותי ביותר שלה הינו מנגנון התשלומים המפותח שלה שמאפשר להתמודד עם מכירה ללקוחות בכל רחבי העולם. אם אתם עסק קטן שרוצה להקים אתר עבור הקהל בישראל היינו ממליצים לכם לבדוק היטב את החלופות. אם אתם עסק קטן שרוצה להקים אתר בינלאומי, שופיפיי מסתמנת כפתרון טוב עבורכם.
רוצים מאמרים נוספים? השאירו כתובת דוא"ל ונשלח לכם מייל עם קישור בכל פעם שמאמר חדש מתפרסם.
אנחנו גם שונאים ספאם. לא נשלח יותר מאימייל אחד בשבוע.
המאמר נכתב על ידיי מערכת האתר קארדו. האתר cardo.co.il הינו זירת מסחר (Marketplace) המובילה את תחום השיווק הדיגיטלי בישראל. אנשי דיגיטל בכל התחומים מוזמנים להירשם באתר biz.cardo.co.il כספקי שירות בתחום.
מצאתם שגיאה במאמר? חושבים שיש לכם מה להוסיף? רוצים לפרסם אצלנו מאמר? כתבו לנו. קרדיט מובטח!
מקצועני פיתוח אתרים במאגר קארדו...
Digital Maker
פינס סטודיו
אביטל גלנץ
קובי כהן - פתרונות שיווק ודיגיטל מתקדמים
רוצים לבנות אתר בית לעסק הקטן שלכם? רוצים לעדכן אתר קיים?
האתר קארדו מאפשר לכם להגיע לעשרות מפתחי אתרים בוורדפרס, Wix ובפלטפורמות אחרות בלי לעשות טלפון אחד ובלי כל התחייבות. ספרו מעט על העסק שלכם. מפתחי האתרים שרשומים אצלנו יקבלו את הפניה שלכם ויחזרו אליכם עם פרטים אודות הפתרונות שהם מציעים והצעות מחיר. לכם נותר רק לקרוא את ההצעות שלהם, ללמוד מהן האפשרויות שעומדות בפניכם, להתרשם מהיכולות שלהם, וכמובן - לבחור ולהצליח.
קראו כאן איך קארדו עובד >>